תאורה למשרד – גם דקורטיבית וגם פונקציונאלית

תאורה למשרד היא אחד הגורמים המשפיעים על תפוקת העבודה. תאורה נכונה יכולה לעשות את ההבדל בין יום עבודה פרודוקטיבי לבין יום עבודה מבוזבז. לתאורה יש השפעה רבה על מצב הרוח של העובדים, על כושר הריכוז , על הראייה ועל חדוות היצירה.

תאורה למשרד – כל מה שחשוב לדעת

מחקרים רבים מוכיחים כי לתאורה יש השפעה רבה על העובדים במשרד ועל תפוקת העבודה. לכן בעת בחירת תאורה למשרד יש לקחת בחשבון את אופי העבודה ולהתאים לה את עוצמת האור, את האחידות באור, את רמת הסנוור ועוד.

הכנסת המחשבים למשרדים החמירה את בעיית התאורה ועובדים רבים מתלוננים על יובש בעיניים, על גירוי ואדמומיות,ועל בעיות בריכוז. בשל התלונות המרובות של העובדים ובשל הרצון להימנע ממחלות הנובעות מחוסר תאורה במקום העבודה, חוקקו חוקים ותקנות המחייבים תאורה נאותה ותקינה במשרדים.

תאורה למשרד קשורה לשלושה גורמים עיקריים, תאורה כללית, תאורה מקומית ותאורה טבעית.

התאורה הכללית שמה דגש על הארה אחידה בכל חלקי המשרד. הניסיון מלמד שכאשר אין אחידות בתאורה, כאשר נוצרים חללים חשוכים במשרד, הם גורמים לתחושת מועקה אצל העובדים ולהאטה בקצב העבודה.

תאורה למשרד מקומית תפקידה להאיר את סביבת העבודה הקרובה, את שולחן העבודה, את המחשב ועוד. במעבדות, בחדרי אלקטרוניקה ובכל מקום שבו עוסקים העובדים עם רכיבים קטנים, חשוב מאוד להקפיד על תאורה מקומית.

תאורה למשרד טבעית היא התאורה של אור יום ושל קרני השמש. ניצול התאורה הטבעית, יחד עם התאורה המלאכותית, משפר את מצב הרוח של העובדים ומונע כאבי ראש וגירויים בעיניים.

תאורת לד היא המילה האחרונה בתחום התאורה למשרד. זוהי תאורה יציבה, שקטה ולא מהבהבת. גם במדד קידום העברת הצבע , תאורת הלד מקבלת דירוג גבוה יותר מסוגי תאורות מקבילות כמו תאורת להט, פלורוסנט ועוד.

תאורת לד היא תאורה חסכונית מאוד. היא חוסכת  חשמל, עד עשרות אחוזים של חיסכון בהשוואה לסוגי תאורה מקבילים, היא אינה יוצרת חום בסביבת העבודה וחוסכת את הצורך בקירור החלל, במיוחד בימים החמים ונחשבת לתאורה עמידה במיוחד. היא מסוגלת להאיר כל חלל במשך שעות עבודה רבות, אפילו עד חמישים אלף שעות, ללא צורך להחליף נורות חדשות.

תאורה למשרד – למה צריך לשים לב בעת התקנת התאורה?

כאשר אתם מתקינים תאורה למשרד חשוב לשים לב לכמות האור לכל יחידת שטח של עבודה. חשוב לשים לב שיחידת העבודה תוצף בשטף של אור איכותי, בהתאם לאופי ולסוג העבודה.

אחידות התאורה הוא אחד הגורמים החשובים ביותר בעת בחירת תאורה משרדית.  מחקרים רפואיים הוכיחו כי ההבדלים והמעברים בין רמות אור שונות גורמים למאמץ יתר לעיניים, לכאבי ראש ולעייפות.

זווית האור הנזרקת אל שולחן העבודה צריכה להיות מתוכננת בצורה נכונה, באופן שבו לא יוטל צל על שולחן העבודה. בעת התקנת התאורה חשוב לשים לב לעצמים שונים הנמצאים בסביבת העבודה, עצמים העלולים להטיל צל ולדאוג למרחקים נכונים בין גופי התאורה.  לעולם אין להתקין גוף תאורה הממוקם על ראשו של העובד.

תאורה לא תקינה עלולה לסנוור. יש שני סוגים של סנוור, סנוור ישיר וסנוור עקיף.

הסנוור הישיר עלול להיגרם כתוצאה ממיקום לא נכון של גוף התאורה או מנורה חשופה. הסנוור העקיף נגרם כאשר לא מתחשבים במשטחים ובעצמים הנמצאים בחלל העבודה.

כדי להימנע מסנוור, ישיר וגם עקיף, יש להימנע משטחי עבודה מבריקים, לדאוג לגופי תאורה בעלי כיסוי ולאפשר לעובדים לשלוט על עוצמות האור.