ריהוט עתיק – על ההבדל בין ריהוט ישן לריהוט עתיק

לא כולם יודעים להבחין בין ריהוט עתיק לבין ריהוט ישן. עבור רבים כל ריהוט שאינו חדש, נחשב ריהוט עתיק, אך זו טעות. ריהוט עתיק הוא ריהוט בעל ערך כספי גבוה, ריהוט עם סיפור וייחוס, ריהוט ששורשיו נמצאים באירופה של המאה השמונה עשרה והתשע עשרה. לעומתו ריהוט ישן הוא ריהוט שחוק שהתבלה ובסגנון שכבר אינו מודרני.

ריהוט עתיק – איך נבחין בין ריהוט ישן לריהוט עתיק?ריהוט עתיק

שמאים ואנשי אומנות העוסקים בתחום הריהוט העתיק מעריכים כי כל רהיט שגילו עולה על מאה שנים נחשב לריהוט עתיק. ריהוט “צעיר” יותר, פחות ממאה שנים נחשב לרהיט ישן.

רהיטים עתיקים הם רהיטים איכותיים ומושקעים, עצם העובדה שהם בני מאה שנים ועדיין מתפקדים ומבוקשים מעידה כי הם עשויים ביד אומן, בצורה מקצועית ומחומרי גלם איכותיים ומשובחים. רהיטים עתיקים עשויים בדרך כלל מעץ מלא ומסוגי עץ משובחים כמו עץ אלון, עץ אורן פיני, איפאה או כל סוג אחר של עץ מלא צפוף ואיכותי. גם שיטות החיבור וההצמדה של חלקי הריהוט שונות מהמקובל בתעשייה המודרנית, הן עמידות וחזקות הרבה יותר ורמת הגימור מוקפדת במיוחד.

הרהיטים העתיקים מספרים סיפור. רהיטים רבים היו שייכים למלכים, לנשיאים, לאנשי אצולה ועוד. כמעט לכל רהיט עתיק יש סיפור. וככל שהסיפור חשוב יותר והריהוט מיוחס יותר, כך גם המחיר גבוה יותר.

רהיטים ישנים הם רהיטים צעירים הרבה יותר. רוב הרהיטים הישנים נאספים ברחובות על ידי סוחרים המחפשים רהיטים משומשים, משפצים אותם ולפעמים מציעים אותם למכירה כרהיטים עתיקים. גם רהיטים ישנים עשויים להיות רהיטים מקוריים ויפים, אך המחיר שלהם זול בהרבה מהמחיר של ריהוט עתיק. 

הרהיטים הישנים אינם חזקים ועמידים כמו הרהיטים העתיקים, על פי רוב הם נבנו בשיטות ייצור מתועשות ומודרניות והם אינם עמידים יחסית לרהיטים העתיקים.

רהוטי עתיק נחשב לריהוט יקר מאוד והוא מהווה מעין סמל סטאטוס. אך לא חייבים להיות עשירים כדי לקנות ריהוט עתיק, מספיק לקנות רהיט עתיק אחד ולשלב אותו בבית עם הרהיטים החדשים. רהיט עתיק משתלב בכל סגנון של ריהוט ובכל מקום שבו הוא נמצא הוא משדרג את המראה ומעניק יוקרה.

רהיטים עתיקים כוללים מגוון גדול של פריטים. הריהוט הנפוץ ביותר הוא כורסאות, שידות ומזנונים עתיקים, אך בשווקים אפשר למצוא גם ארונות, מנורות, דלתות ואביזרים שונים שאפשר לשלב בכל חלל.

כיום רוב הרהיטים העתיקים מיובאים מאירופה בעיקר מאנגליה, צרפת גרמניה וארצות סקנדינביה. סוחרי הריהוט העתיק מבקרים בטירות עתיקות ובמכירות פומפיות הנערכות בכפרים ובחבלי ארץ שבהם נהגו אנשי האצולה לגור או להחזיק בית נופש.

כאשר קונים רהיטים עתיקים חשוב לקנות במקום בעל מוניטין. לפני שאתם קונים רהיט עתיק כדאי לבקש המלצות על מוכרי הרהיטים ואם המחיר יקר במיוחד כדאי להשקיע ולהזמין שמאי המתמחה בריהוט עתיק כדי לקבל אישור על גיל הריהוט והערכה על המחיר הריאלי.

ריהוט עתיק – איך לשמור ואיך לתחזק?