הלוואות לעסקים בערבות המדינה – איך תוכלו לקבל הלוואה?

הקרן לעסקים קטנים ובינוניים מעמידה לרשות בעלי עסקים הלוואה עם ערבות של המדינה עד לגובה של שבעים וחמישה אחוז מסכום ההלוואה. בניגוד למצב שבו ביקשתם מהבנק, לדוגמה, הלוואה בגובה של ארבע מאות אלף שקלים ונדרשתם להעמיד ביטחונות וערבויות לכל הסכום, כאשר תקבלו הלוואה מהמדינה באותו סכום תידרשו להעמיד ביטחונות רק למאה אלף שקלים בלבד.

הלוואות לעסקים בערבות המדינה – חמישה דברים שכדאי לכל בעל עסק לדעת

כל בעל עסק בכל תחום יכול להגיש בקשה לקבלת הלוואה. את הלוואה אפשר לבקש עבור כל דבר כמעט, אם אתם מעוניינים לשפץ את המשרד, אם אתם מעוניינים לפתוח בקמפיין פרסומי יקר, או שאתם מעוניים להקים עסק קטן , תוכלו להגיש בקשה. בשנים האחרונות למעלה מחמישים אחוזי ממבקשי ההלוואה קיבלו אישור וזכו בהלוואה נדיבה כמעט ללא ערבויות.

שתי חברות עוסקות במתן הלוואות, חברת תבור וחברת BOI. החברות שזכו במכרז להענקת ההלוואה מעמידות לרשות הלווים צוות של כלכלנים שאתם יכול הלווה להתייעץ ללא תשלום. תוכלו לבדוק את הזכאות שלכם לקבלת ההלוואה ולברר מהם הסיכויים לקבלתה. רוב הפונים נענים להוציא לקוחות מוגבלים בבנק ובשל עוד מספר סיבות.

באתרים של החברות האלו תוכלו להוריש שאלונים ולמלא אותם. לכל בקשה יש שאלון מתאים. אם תרצו להקים עסק, תמלאו שאלון אחד ואם תבקשו מימון לעסק קיים, תמלאו שאלון אחר. באתרים אלו תוכלו למצוא גם הסברים מפורטים למילוי השאלונים.

לאחר שתשלמו אגרה לחשב הכללי באחד הבנקים תוכלו לשלוח את הבקשה לאחת החברות הפועלת כגוף המתאם ביניכם לבין הבנקים. צוות החברה יעיין בבקשה ויקבע אתכם פגישה.

השאלונים שמילאתם מהווים מעין תוכנית עסקית קצרה והם כרטיס הביקור שלכם. לאחר ההתרשמות של צוות החברה מכם ומהתוכנית העסקית שלכם הם יחליטו האם לאשר את הלוואה או לסרב. ככל שתוכיחו שליטה גבוהה יותר בתחום ותצליחו לשכנע את כלכלני החברה על הכיוון העסקי שלכם ועל הצורך במימון, כך גדולים הסיכויים שהבקשה תאושר. משך זמן הטיפול בבקשה הוא עד עשרה ימי עסקים.

הלוואות לעסקים בערבות המדינה ניתנות לתקופה של חמש שנים. חצי השנה הראשונה של תקופת ההלוואה מוגדרת כהלוואת גרייס, בתקופה זו לא תצטרכו להחזיר את הקרן, אלא רק לשלם את הריבית. לאחר חצי שנה ובמהלך ארבע וחצי השנים הבאות, תידרשו לשלם את הקרן בצירוף הריבית.

במקרים מסוימים גובה ההלוואה שתבקשו יחולק לשניים, חצי תקבלו מיד עם אישור ההלוואה ואת החצי הנותר תקבלו כאשר תוכיחו כי התוכנית העסקית שלכם מתקדמת לפי התוכנית שעליה הצהרתם בזמן  בקשת ההלוואה.

לסיכום, המדינה מעוניינת לעודד אנשים להקים עסקים קטנים ובינוניים ולטפל בבעיה של כשל האשראי לעסקים באמצעות העמדת הלוואות בערבות המדינה. ארבעה בנקים פועלים בקרן, בנק הפועלים, בנק מזרחי – טפחות, אוצר החייל ומרכנתיל.